Jędrzej Morawiecki

(ur. 1977) współtworzy grupę Dziennikarzy Wędrownych, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. Autor książek naukowych i reportażowych. Za książkę Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie otrzymał nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011). Rok później za książkę Krasnojarsk zero, pisaną razem z Bartoszem Jastrzębskim, otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W roku 2014 wydali wspólnie: Innego piekła nie ma oraz Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (nominacja do nagrody „Warto" „Gazety Wyborczej").

Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik (z Maciejem Migasem), zdobywcą stypendium im. Jacka Stwory za reportaż radiowy pt. Kartoszka, stypendium Erasmus Mundus Multic 2 Russia, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nominacji do nagrody Grand Press w kategorii publicystycznej. Zdobył także wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Stop Klatka w Szczecinie, wyróżnienie na Festiwalu „Rozstaje Europy" w Lublinie, Srebrną Iglicę we Wrocławiu (Offensiva), nagrodę specjalną w Kielcach (NURT 2005). Za reportaż radiowy zrealizowany wspólnie z Magdą Skawińską otrzymał nagrodę „Reporterzy – Reporterom", którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.

Współtwórca i członek redakcji naukowego półrocznika „Znaczenia", wydawanego przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, a także „Rocznika Instytutu Polsko-Rosyjskiego".

Od 1998 do 2008 roku związany z "Tygodnikem Powszechnym", równolegle był także reporterem agencji Reuters, publikował "Polityce" oraz "National Geographic"; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Obecnie publikuje w "Nowej Europie Wschodniej", „New Eastern Europe" i "Więzi" oraz w periodyku reporterskim "Dziennikarze Wędrowni" (www.dziennikarze-wedrowni.org).

Książki:

Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Warszawa 2010

Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji, Warszawa 2010

Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny, Warszawa 2010

Głubinka. Reportaże z Polski, Warszawa 2011

Schyłek zimy. Bajka dokumentalna, Wrocław 2011

Krasnojarsk zero, Warszawa 2012 (współautor: Bartosz Jastrzębski)

Innego piekła nie ma. Rozmowy o religii, Wrocław 2014 (współautor: Bartosz Jastrzębski)

Cztery zachodnie staruchy, Białystok 2014 (współautor: Bartosz Jastrzębski)

 Jutro spadną gromy, Białystok 2015 (współautor: Bartosz Jastrzębski i Maciej Skawiński)