Dr Marcin Hamkało

 

 

 

 

 

 

Poeta, dyrektor artystyczny, redaktor wydawniczy,

wykładowca, publicysta, krytyk filmowy.

 

 

 

 

 

 

Były redaktor miesięczników Odra i Orda, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Autor przygotowywanej do wydania pracy "Ostatni poeci dwudziestego wieku" (o debiutantach lat 90.) oraz monografii w rozmowach "Od nietoperza do scata" (Wrocław 2005). Były felietonista filmowy "Odry" i literacki Polskiego Radia Wrocław, szef działu kultury zlikwidowanego tygodnika "Piątek".  Wykłada na uczelniach, redaguje książki prozatorskie dla Wydawnictwa Czarne (ostatnio np.: Ignacy Karpowicz "Niehalo", Michał Sufin "Warszawskie wersety", Hubert Klimko-Dobrzaniecki"Dom Róży", Anna Kamieniecka "Dziewczyna z Buenos" -  część z nich nominowano do NIKE i Paszportów Polityki,  jedną uhonorowano Nagrodą Fundacji Kultury) i pisze recenzje książkowe.

Zajmuje się także organizacją wydarzeń kulturalnych i medialnych, współorganizował m.in. Dzień Życzliwości (2008), festiwal Wrocławski Sound (2009), współprodukuje Przegląd Sztuki Survival (2012), był dyrektorem kreatywnym RadioWroclove.com (2009-2011) i dyrektorem marketingu Brave Festival (2007-2010).

Prezes zarządu Towarzystwa Aktywnej Komunikacji. Prezes zarządu studia produkcyjnego Imagine sp. z o.o. Współautor i dyrektor kreatywny kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych kampanii reklamowych.

Jego utwory były też tłumaczone na ukraiński, angielski, hiszpański i serbski. Jest laureatem konkursów poetyckich w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, stypendystą Hawthornden Castle Fellowship (Szkocja), uczestnikiem festiwali literackich we Francji, w Serbii i na Ukrainie. Szersze omówienia jego tekstów ukazały się m.in. na łamach: „Tygodnika Powszechnego", „Odry", „Gazety Wyborczej", „Czasu Kultury", „FA-artu", „Studium", „Arte", „Lampy", „Nowych Książek", „Toposu" i „Twórczości".

 W 2001 założył TIN, pierwszy polski tygodnik kulturalny w  internecie. Jest współautorem bestsellerowego i nagradzanego "pierwszego polskiego podręcznika dla autorów" pt. Jak zostać pisarzem (2011).

Wyreżyserował kilkanaście krótkich impresji fabularnych i kilka niezależnych filmów dokumentalnych, a także na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego półgodzinny reportaż "Jutro będzie za późno", dokumentujący projekt Emergency Room, zrealizowany podczas Europejskiego Kongresu Kultury (2011).

Tomiki poetyckie:

  • Limes- Pomona, Wrocław, (1996)
  • weiter weiter- wyd. SPP, Wrocław (1998)
  • Nagrałem mu się- FA-art, Bytom (2006)