Jerzy Ridan

 

 

Reżyser, scenarzysta, pedagog, publicysta.

 

 

 

Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Na przełomie lat 60 i 70 realizował filmy w Amatorskim Klubie Filmowym NOWA HUTA. W latach 80. pracował w charakterze asystenta i II reżysera przy filmach fabularnych.  Jest autorem książki „Krzyż Nowohucki – Dzieje Walk o Wolność", publikacji do „Słownika biograficznego – Opozycja w PRL" oraz Kwartalnika Historycznego  [wyd. Ośrodek Karta]. Uzyskał tytuł Nowohucianina  Roku  2008. Jest korespondentem TV w Toronto. Prowadzi warsztaty scenariuszowe na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Krakowskiej Szkole Filmowej.                    

Reżyserował pełnometrażowy film fabularny SONATA MARYMONCKA wg. prozy Marka Hłaski. Jest autorem prawie 60. filmów dokumentalnych, nagrodzonych na festiwalach w Mediolanie, Dijon, Berkeley, Glasgow, Valden, Niepokalanowie, Trentianskich Teplicach, Lipsku, Mińsku, Łodzi, Krakowie oraz Zamościu. Wyróżniony został Nagrodą Ministra Kultury II stopnia za całokształt prac. W 2010 r. na Festiwalu Mediów „Człowiek  w zagrożeniu" zdobył nagrodę „Cierpliwe oko" im. prof. Kazimierza Karabasza za film „Orkiestra dęta" /zrealizowany wspólnie z reż. Jerzym  Kowynią/.

W latach 2008 – 2012 był Przewodniczącym Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jerzy Ridan zmarł 2 X 2016 r.                                                                                                                                                      

Więcej  na www.filmpolski.pl

WYBRANE FILMY  DOKUMENTALNE

1981 - DANE DO ŻYCIORYSU – film o Witoldzie Michaliku, pracowniku Huty im. Lenina, który za ujawnienie informacji o niszczejących maszynach hutniczych wyprowadzony został za bramę kombinatu i wyrzucony z PZPR / prod. Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi/.

1983 – POD ŚWIATEM – film o ostatnim koniu pracującym w Kopalni Soli  w Wieliczce. Główna Nagroda: „Srebrna Gencjana" na Międzynarodowym Festiwalu w Trento – Włochy / prod. Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi/.

1991 – I KTÓŻ NAS ZAPROWADZI – dokument TVP o młodzieży świadomej braku życiowych perspektyw. Wyróżnienie na Festiwalu Mediów „Człowiek   w zagrożeniu" w Łodzi.

1992 – JÓZEF RYCHLIK – KOMPOZYTOR – Portret znanego krakowskiego kompozytora zagubionego w hałaśliwym zgiełku miasta. Nagrody na festiwalach w Lipsku i Trentianskich Teplicach / Słowacja/.  Prod. TVP.

1995 – ZŁO TRUCHLEJE – dokument TVP o resocjalizacji więźnia w Areszcie Śledczym „Montelupich" w Krakowie. Nagroda za scenariusz  na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi..

1997 – LENIN Z KRAKOWA – dok. TVP zrealizowany z Jerzym Kowynią. Film  o największym w Polsce pomniku wodza bolszewickiej rewolucji, o jego twórcy - Marianie Koniecznym i robotniku  Huty im. Lenina, który próbował wysadzić go w powietrze. Dyplom Honorowy Jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Nagroda Canal+, Dyplom Honorowy Jury Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi, Nagroda ART – FILM w Trentianskich Teplicach / Słowacja/.

1997 – RÓG MARKSA I OBROŃCÓW KRZYŻA – dok. TVP opowiadający o krwawo stłumionym proteście mieszkańców Nowej Huty, którzy nie dopuścili  do usunięcia krzyża z terenu budowy kościoła. Film prezentowany był w USA i Kanadzie. I Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie.

1998 – IGNACY ŁUKASIEWICZ –  Filmowy portret polskiego patrioty, twórcy polskiego przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej. Nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji  na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich  w Niepokalanowie.                                                                            

1999 – LOT KULI – dokument TVP o pacyfikacji kopalni „Wujek" podczas stanu wojennego. II Nagroda Festiwalu ART – DIJON /Francja/, I Nagroda Festiwalu ECCE HOMO – Mediolan / Włochy/, II Nagroda Festiwalu Polskiego Czynu Niepodległościowego „Skrzydła" /Zamość/.

2004 – DZIEWCZYNY Z NOWEJ HUTY – dok. TVP Kraków o nowohuckich dziewczętach próbujących poznać historię najmłodszej dzielnicy Krakowa, która miała stać się pierwszym socjalistycznym miastem w Polsce. Wyróżnienie  Prix Circom /Liverpool – Anglia/ za najbardziej oryginalny dokument.

2007 – OTWARTE MIASTO – dok. TVP o pobycie Benedykta XVI w Krakowie, zrealizowany wspólnie ze studentami szkół filmowych i filmowcami amatorami z Krakowa i wielu zakątków kraju. Nagrody  na festiwalach w Dortmundzie i Mińsku.

2009 – ORKIESTRA DĘTA – dok. TVP zrealizowany z reż. Jerzym Kowynią. Film o historii hutniczej orkiestry, która po 50. latach swojej  działalności  zagrożona została likwidacją. Dokument prezentowany  był na  festiwalu filmowym  w Chicago. Nagroda im. prof. Kazimierza Karabasza  „Cierpliwe oko"  na Festiwalu  Mediów  „Człowiek  w  zagrożeniu" / 2010 r. /.