Adam Lizakowski

(ur. w Dzierżoniowie) – przebywał poza granicami kraju od 1981 r.

Polsko-amerykański poeta, prozaik, tłumacz, laureat Międzynarodowej Nagrody Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich (Canada, 2000). Nagrody Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2008). Honorowy Obywatel Pieszyc (2008), oraz trzymał Odznakę Złotą Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego (2014).

Twórczość jego była tłumaczona na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, litewski, hebrajski, chiński, ukraiński, hiszpański i białoruski.

Tłumacz poezji amerykańskiej m.in. Walta Whitmana, W.C. Williamsa, Allena Ginsberga, Langstona Hughesa, Carla Sandburga, Boba Dylana. Także z angielskiego przełożył ponad 50 wierszy chińskiego filozofa i poety Lao Tse oraz wiele wierszy perskiego poety z XII w. Rumiego.

Promotor polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych od kilku dekad. Jest założycielem organizacji poetyckiej, „The Unpaid Rent Poetry Group”  oraz “The Polish Arts and Poetry Association” w Chicago. Uhonorowany rezolucją Rady Miasta Chicago za promocję miasta w swojej twórczości poetyckiej. Zaszczytne wyróżnienie w imieniu Rady Miasta Chicago wręczył (radny) Alderman Rey Colon z 35th Ward. (Chicago 28 maja 2014).

Współzałożyciel grup poetyckich „Krak” w Los Angeles – San Francisco oraz „Niezapłacony Rent” w Chicago. Redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Razem” wydawanego w San Francisco w latach 1986–1989 i kwartalnika poetyckiego „Dwa Końce Języka” w latach 1993–1996 w Chicago.

Za swoją pracę na rzecz ojczyzny został odznaczony Kawalerskim Krzyżem Orderu Zasługi RP przez pana Prezydenta RP. (2012) oraz  brązowym medalem „Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).

Jest członkiem redakcji akademickiego kwartalnika  pt. TriQuarterly Online,  wydawanego przez Northwestern Uniwersity w Chicago oraz miesięcznika ‘Życie Kolorado” wydawanego w Denver w stanie Kolorado.

Związany z poetyckim ruchem w San Francisco i Chicago. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Razem” wydawanego w San Francisco oraz wydawcą  kwartalnika „Dwa Końce Języka” w Chicago. Przez wiele lat publikował w paryskiej „Kulturze”. Autor wielu tomów poetyckich, m.in. „Poetyckiej Trylogii Sowiogórskiej”,  „Legenda o poszukiwaniu ojczyzny „2001,  „Dzieci Gór Sowich”,2007, oraz „Pieszyckie łąki” 2010.  

Studiował na Columbia College Chicago – creative writing gdzie uzyskał tytuł  Bacher of Arts. Studnia ukończył z wyróżnieniem Cum Laude.   Tytuł magistra (Master of Arts) otrzymał na prestiżowym chicagowskim uniwersytecie Northwestern University.

Do kraju po 34 latach emigracji powrócił wiosną 2015 r. Od  tego czasu związany z Uniwersytetem Wrocławskim, jako instruktor warsztatów literacko-poetyckich w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Także pracuje jako lektor języka angielskiego w Dzierżoniowskim Centrum Aktywizacji Społecznej. W Polsce współpracuje z „Zeszytami Poetyckimi” oraz „Rocznikiem Dzierżoniowskim. Jest członkiem  warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od roku 1993.